Bebek sahibi olamayan çiftlerin %15’inde herhangi bir problemin bulunamamasına açıklanamayan infertilite ya da sebebi bilinmeyen infertilite (açıklanamayan – izah edilemeyen kısırlık) adı verilir.

Bu durumda olan çiftlerde erkeğe ve kadına yapılan tüm testler, hormon testleri, sperm analizi, rahim filmi (histerosalpingografi), laparoskopi (genel anestezi ile göbek deliğinden karın içine girilerek optik cihaz yardımlı inceleme) gibi incelemelerin tamamında normal sonuç elde edilmiştir.

Yapılan tüm testleri normal sonuçlanan hastalar için açıklanamayan infertilite tanısı konulması için laparoskopi incelemesi ve bu incelemenin de normal sonuç vermesi her zaman zorunlu değildir. Laparoskopi incelemesi gerekli görüldüğü takdirde uygulanabilir. Sebebi açıklanamayan kısırlığa, temel olarak birtakım hücresel bozukluklar sebep olmaktadır. Fakat günümüzdeki teknoloji ile bu problemler tespit edilememektedir.

Tedavi:

  • Aşılama ve yumurtlama tedavisi (ovulasyon indüksiyonu) uygulanabilir. Aşılama ve yumurtlama tedavisi uygulanan her bir ay için hamilelik oluşma olasılığı yaklaşık yüzde 10’dur.
  • Çiftlerde kendiliğinden hamilelik oluşması için 12 ay boyunca düzenli ilişkiye girmeleri. Bu süre boyunca alkol, sigara, aşırı kilo gibi hamilelik oluşmasını engelleyecek faktörlerin giderilmesi sağlanmalı ve yaşam tarzı değiştirilmelidir. Yapılan araştırmalarda sebebi bilinmeyen kısırlığı bulunan kişilerin yaklaşık yüzde 15-20’sinde bir yıl içinde gebelik oluştuğu gözlenmiştir.
  • Endometriozis şüphesi olması durumunda laparoskopi incelemesi uygulanabilir.
  • Sebebi bilinmeyen kısırlık tedavisinde en etkili ve pahalı yöntem tüp bebek tedavisidir.

Önerilen tedavi sırası genel olarak şu şekildedir:

  • Kısırlık süresi iki yıldan az olup, kadının yaşı 35’in altında ve over (yumurtalık) kapasitesi yeterliyse, çiftler bir yıl boyunca kendiliğinden hamilelik oluşması için deneme yapabilirler. Daha sonra üç ay aşılama ve yumurtlama tedavisi uygulanabilir. Eğer üç ayda hamilelik oluşmazsa tüp bebek tedavisi yapılabilir.
  • Kısırlık süresi iki yıldan fazla, kadının yaşı 35’in üstünde ve yumurtalık (over) kapasitesi yeterli değilse, kendiliğinden gebelik oluşması beklenmeden üç ay aşılama ve yumurtlama tedavisi uygulanabilir. Üç ayda hamilelik oluşmazsa tüp bebek tedavisine başvurulur.