Doğum sancıları sık, kuvvetli ve düzenli gelen sancılardır. Bu sırada karın kasılarak sertleşir ve bebek aşağı doğru itilir. Son aylarda bu tarife benzer sancılar yaşanabilmekte ve anne adayları tarafından doğum sancıları ile karıştırılabilmektedir.

Özellikle ilk kez doğum yapacak anne adayları için, doğru bilgilendirmeler büyük önem taşımaktadır. Hamilelik döneminde; doğum sancılarını, normal doğumda oluşabilecek perine bölgesi yırtıklarını vb. azaltmaya yönelik birçok yöntem mevcuttur.

Ancak doğum sırasında, uzman doktor tarafından uygulanabilecek, sancıyı azaltmaya yönelik müdahaleler aşağıda sıralanmaktadır. Aşağıdaki yöntemlerin hepsinde uzmanlar tarafından bilinen belli kurallar ve riskler mevcuttur. Bu yöntemler doktorlar tarafından hassasiyetle ayarlanmalı ve uygulanmalıdır.

Entonox: (Gaz ve Hava) : Anne adayına ağız maskesi yolu ile nitrik oksit ve oksijeninin yarı yarıya karışımı verilir. Sersemlik oluşturabilir. Yalnızca sancıların başlangıç aşamasında verilir.

Ağrı Kesici İlaçlarGenelde kalçadan enjeksiyon yardımıyla ya da hasta kontrollü olarak verilir. Bebekte uyuşukluk ve solunum güçlüğü yaratabileceği için doktorun uygun gördüğü zamanda, genelde son aşamalarda verilmektedir.)

TENS: Bele koyulan pedler ve elektrik akımıyla sinirleri uyarma metodudur.

Epidural Anestezi (Ağrısız doğum)

Aşağıdaki yazılarımızdan daha fazla bilgi edinebilirsiniz;