AİDS; İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü (Human Immunodeficiency Virus) kaynaklı bir hastalıktır.

AİDS hastalığının açılımı: “Acquired Immunodeficiency Syndrome” dur. Türçe’ye çevrildiğinde ise “Kazanılmış Bağışıklık Yetmezliği Sendromu” olarak söylenmektedir.

Virüs kendi başına kişiyi hasta etmemektedir. Ancak bağışıklık sistemini zayıflattığı için, vücuda alınan mikrop, virüs vb. durumunda, vücudun kendini savunması ciddi derecede zorlaştırır. Bu sebeple normal şartlarda atlatılabilen hastalıklar, vücutta AİDS hastalığı varlığında çok şiddetli geçirilir.

Bulaşma yolları

Cinsel organ salgıları ve kan yoluyla bulaşmaktadır. Bu sebeple AİDS hastası kişilerle ortak kullanılan alet veya malzeme yoluyla bulaşabilmektedir.

Ayrıca AİDS hastası kadınlarda, hamilelik, doğum veya emzirme sırasında, hastalık bebeğe geçmektedir.

Teşhis;

Kan testi ve doğrulayıcı diğer testlerle kesin tanı konulabilmektedir.

Kesin tanı hastalık 3 aylıkken netleşir.

Tedavi;

AİDS hastalığına karşı tamamen çözüm olacak bir tedavi henüz geliştirilememiştir. Ancak HIV pozitif kişiler bağışıklık destekleyici çeşitli ilaç tedavileriyle, uzun yıllar diğer insanlar gibi sağlıklı yaşayabilmektedirler.

Hamilelikte AİDS

Virüs sahibi annenden, karnındaki bebeğe plasenta yoluyla virüs geçişi olabilmektedir. Doğum sırasında ve emzirme döneminde de virüs geçişi olabilmektedir.

Anne karnında virüs bulaşan bebekte gelişme geriliği vb. görülmemektedir. Ancak doğumdan sonra bebekte veya çocukluk döneminde, virüsün enfekte olması durumunda ciddi riskler oluşabilmektedir.

Kırmızı Kurdele İstanbul – https://www.kirmizikurdele.org

Aşağıdaki yazılarımızdan daha fazla bilgi edinebilirsiniz;