Çikolata tüketiminin gebeliğe etkisini araştıran bazı çalışmalar sonucunda çikolata tüketiminin, anne adayına ve bebeğe olumlu etkilerinin olduğu gözlemlenmiştir.

Çikolatanın tüketilmesiyle, hamilelikte yüksek tansiyon ve preeklampsinin (gebelikte zehirlenme) daha az görüldüğü, ayrıca  gebelik esnasında çikolata tüketen annelerin bebeklerinin doğumdan sonra daha mutlu olduğu araştırmalarda gözlemlenmiştir. (Çikolata; insanlarda serotonin (mutluluk hormonu) artışına neden olarak duygulara olumlu etki eder.)

Aşırıya kaçmadan haftada 2 ya da 3 kez az miktarlarda çikolata tüketmenin (özellikle bitter) gebeliğe olumlu etki edebileceği belirtilmektedir. Bitter çikolata çok kalorili bir yiyecektir aşırı derecede tüketilmesi kilo artışına neden olabilmektedir.

Bazı araştırmalara göre kola, kahve, çikolata gibi yiyeceklerin içinde bulunan kafeinin fazla tüketilmesi halinde hamilelerde düşük ve erken doğum riski görülmüştür. Kafein içeren bu içeceklerden ortalama, günde 1-2 bardaktan fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.