Annenin dolaşımına katılan ilaçlar çoğu zaman, plesanta yolu ile bebeğe ulaşır. Bu nedenle hamilelik döneminde ilaç seçimi farklıdır.

Hamilelik döneminde herhangi bir ilaç, vitaminler de dahil olmak üzere doktor tavsiyesi etmeden, kesinlikle kullanılmamalıdır.

Demir (kan) hapları;

Hamilelikte demir eksikliği sık rastlanan bir durumdur. Doğum sırasında yaşanabilecek kan kayıpları da göz önüne alınarak, doktor tavsiyesiyle, demir haplarının kullanılması önerilir.

Magnezyum ve Kalsiyum hapları;

Kasılmalar ve kramplara karşı ve kasılmaların erken doğuma sebep olmaması istendiği zamanlarda doktor tarafından tavsiye edilmektedir.

Guatr-Astım-Hipertansiyon-Migren-Diyabet ilaçları;

Annede var olan kronik hastalıklar için, rutin kullanılan ilaçların mutlaka doktor tarafından verilmesi gerekir.

Şeker hapları hamilelikte tercih edilmez. Bu nedenle şeker hastası anne adayları, hamile kaldığından itibaren doktorun reçetesiyle hapları bırakıp insülin alımına geçebilirler.

Doktor gerekirse hamilelik döneminde ilaçlarda değişiklik yapabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu için ilaç tedavisi; 

Kadınlarda ve özellikle hamilelerde sık rastlanan bir durumdur. Tehlikeli boyutlara gelmesini engellemek için doktorun tarafından önerilen ilaçlar kullanılabilir.

Bulantı ve kusma ilaçları; 

Hamilelikte görülen bulantılar için doktor tavsiyesiyle ilaç kullanılabilir.

Ağrı kesici ilaçlar;

Hamilelikte ağrı kesici ilaçlar tavsiye edilmez, bebeğe zarar verebilmektedir. Zorunlu durumlarda yalnızca doktorun reçete ettiği ağrı kesici ilaçlar kullanılmalıdır.

Vitamin alımı;

Hamilelikte bebeğin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri anne karşılar. Bu nedenle daha fazla vitamin ve mineral ihtiyacı doğabilir. Hamilelere rutin olarak kullanmaları için bazı vitaminler önerilir.

Hamileliğin ilk haftalarında bebekte nöral tüp denilen yapı, oluşumunu tamamlar. Folik asit eksikliğinde bebekte nöral tüp defekti anomalisi görülebilir.

Bu sebeple jinekoloğa danışılarak; hamile kalmadan 3 ay önce folik asit kullanımına başlanması ve 3. ayın sonuna kadar kullanılması tavsiye edilir.

Diğer multivitamin hapları ise, beslenme problemleri olan annelerde doktor tarafından reçete edilerek kullanılabilir. Ancak çoğu zaman beslenme alışkanlıklarını değiştirerek besin takviyesiyle doğal yollardan vitamin alımı tercih edilir. Doktor tavsiyesi olmadan vitamin ilaçları kullanılmamalıdır.

Aşağıdaki yazılarımızdan daha fazla bilgi edinebilirsiniz;