Çoğu ülkede ülkemizde tüketilenin 20 katı kadar maden suyu(soda) tüketimi mevcuttur. Hamilelikte anne rahatsız olmadığı sürece maden suyu içiminde bir sakınca görülmemektedir. Her besinde olduğu gibi abartmadan dengeli bir şekilde tüketilmelidir.

Ülkemizdeki birçok doğal maden suyunda; magnezyum, selenyum, kalsiyum, flor, iyot ve lityum gibi yararlı mineraller bulunur. Besinlerden yeterli miktarda mineral alamayan anne adayları için, maden suyu tüketimi yararlı olacaktır. Ancak tüketilen maden suyunun içeriğine dikkat edilmeli, meyve suyu, şeker katkılı ya da gazoz kategorisine giren maden suyu adındaki içecekler tüketilmemelidir.

İçerdiği magnezyum sayesinde, kas kramplarına ve kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir.

Özellikle anne adayları için su tüketimi çok önemlidir, su tüketimiyle beraber maden suyu tüketimi de yararlı olacaktır. (Beklenmeyen bir etkide ise doktorunuza danışıp nedenini araştırmalısınız.)

Hamilelikte maden suyu; reflü, tansiyon yüksekliği veya ödem yapar mı?

Reflü konusunda kesin bir bilgi olmamakla beraber eğer böyle bir şikayet oluşuyorsa, maden suyunun gazının kaçmasını bekleyip gazsız şekilde tüketerek içerdiği minerallerden yararlanmış olursunuz.

Ayrıca hamilelikte maden suyu tüketiminin tansiyon yüksekliği ve ödeme neden olduğu konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Aşağıdaki yazılarımızdan daha fazla bilgi edinebilirsiniz;