Sezaryen doğumda; anne genellikle 1 – 2 gün sonrasında bebeğiyle taburcu edilir, 1 hafta sonra da kontrole hastaneye gider.

Sezaryen ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar

  1. En önemli husus emzirmedir. Bebek her istediğinde ve sık sık emzirilmelidir. Ne kadar emzirilirse o kadar anne ve bebeğe faydalı olur!
  2. Doktorun belirlediği kontrol tarihleri kesinlikle aksatılmamalı, aynı şekilde taburcu olurken verilen ilaçlar aksatılmamalı
  3. Sezaryenden sonra bir ay boyunca azalarak devam eden vajinal kanama olabilir, bu konuda dikkat edilmesi gerekenler; tampon kullanmamak, vajina içini yıkamamak ve sadece hijyenik pedler kullanmaktır.
  4. Kötü kokulu vajinal akıntı, fazla miktarlarda kanama, dikiş yerlerinde akıntı, göğüslerde aşırı ağrı ve kızarma, bacaklarda şişme ve kızarıklık oluşması gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalı
  5. Ameliyattan genellikte 3-4 gün sonra banyo yapılmasına izin verilmektedir, bu konuda doktorun önerisine uyulmalıdır
  6. Sağlıklı ve düzenli beslenilmeli, bol su ve sıvı gıdalar tüketilmeli
  7. Vücudun eski haline dönmesi, fazla kiloların verilmesi ve karın şişliğinin düzelmesine yardımcı olmak için her gün yarım saat kadar yürümeye çalışılmalı. Ama mümkün olduğunca, bebekten fırsat buldukça uyuyup dinlenmeye de özen gösterilmeli.
  8. Doktorun izni ile 1 – 1.5 hafta sonra annenin de kendini hazır hissetmesiyle cinsel ilişkiye başlanılabilir.

İlgili yazılar