Tüp bebek tedavileri farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. Ancak hamilelik testinin zamanı için yöntem farkı önemli değildir.

Dış ortamda döllenen yumurta anneye transfer edilir. Anne rahmine yerleşen embriyo, hamilelik hormonu denilen B-HCG hormonu salgılamaya başlar. Hormon anne kanına geçtiği taktirde, kan testinden hamilelik oluştuğu anlaşılmaktadır. Bu testin doğru sonuç vermesi, anneye yapılan transferden yaklaşık 12 gün geçmesine bağlıdır.

Hamilelik testinden önce anne adayının ufak bir kanama yaşaması, oluşacak hamileliğin sağlıksız olduğunu göstermemektedir. Hamilelik testi yine günü geldiğinde, yani transferden 12 gün sonra yapılmalıdır.

Hamilelik testi yapıldığı günlerde, ultrason görüntülemesi yapılmamaktadır. Ancak transferden yaklaşık 25 gün sonra ultrason muayenesinde hamilelik kesesi gözlenebilmektedir.

Bu dönemde hamileliğin dış gebelik olup olmadığı saptanmalıdır. Dış gebelikte hamilelik testi pozitiftir fakat embriyo olması gereken yere yerleşmemiştir. Bu sebeple anne adayın için ciddi tehdit oluşturabilir.

Aşağıdaki yazılarımızdan daha fazla bilgi edinebilirsiniz;