Sancılı adet görme, ilk adet görme zamanından başlayarak devam edebilir ya da herhangi bir yaşta başlayabilir.

Bu durumlarda mutlaka doktora başvurup, kontrolden geçilmelidir. Sancılı adet görme birçok sebepten kaynaklanabilir ve sebebe yönelik tedavi gerektirebilir.

Tedavi gerektirecek bir durum görülmediğinde ise, doktorlar tarafından aşağıdaki ilaç tedavileri verilebilmektedir.

Ağrı kesici ilaçlar;

Adet sancılarında; prostaglandin üretimini azaltan, non-steroid antienflamatuar grubu ağrı kesiciler (genelde naproksen sodyum veya ketopreofen içerenler) kullanılmaktadır.

Adet kanamasından 1-2 gün önce başlanıp kanama sürdüğü sürece doktorun tavsiye ettiği dozu aşmamak şartı ile alınabilmektedir.

Ancak her ilacın yan etkisi olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Bu tür ağrı kesicilerin yan etkileri çoğunlukla mide üzerinedir.

Ayrıca, bu tür ağrı kesiciler adet kanaması miktarında azalmaya sebep olabilirler. Fakat bu durumun ciddi bir sorun olduğu görülmemektedir.

Doğum kontrol ilaçları;

Çocuk istemi olmadığı durumlarda; östrojen, progesteron gibi hormonların sentetik halini içeren doğum kontrol ilaçları da adet sancılarına iyi gelebilmektedir. Ancak çeşitleri ve yan etkileri mevcuttur. Kullanmadan önce mutlaka uzman doktor kontrolünden geçilmelidir ve doktor tavsiyesi ile alınmalıdır.

Aşağıdaki yazılarımızdan daha fazla bilgi edinebilirsiniz;