Klitoris, kadınlarda cinsel organın yapısında, küçük dudakların yukarıda birleştiği yerde bulunur.

Her kadının anatomisine göre farklılık gösterir ve boyutları değişir. Olması gereken bir boyut bulunmamaktadır. Doğum yapmış olmak vb. sebeplerden etkilenmez.

Bolca sinir hücresi içeren klitoris bölgesi, cinsel hazda çok etkilidir. Ancak bu bölgenin üzerini kaplayan deri ve dokulara (klitoral hood – prepuce) , bazı sebeplerden dolayı, tercihen müdahale edilmektedir.

Müdahalede; yeterli haz alamama ya da estetik yönden (mayo veya bikini giyildiğinde bölgenin aşırı belirgin olması vb.) rahatsız olma gibi nedenleri içermektedir.

Klitoris sinir hücreleri bakımından zengin bir alan olduğundan, operasyonda sinir hücrelerinin zarar görmemesi için çok dikkatli olunmalıdır. Bu sebeple operasyonları plastik cerrahi yapmaktadır.

Yetersiz haz şikayetiyle yapılan operasyonda; klitorisin üzerini ve çevresini kaplayan dokular düzenlenerek (gerekirse alınarak) klitoris daha ulaşılabilir bir hale getirilmektedir. Böylelikle sinir hücrelerinin uyarılması kolaylaşarak, haz alma artar.

Estetik açıdan rahatsızlık veren büyük klitoris bölgesi ise, estetik operasyon ile, dudakların alt kısmına gizlenmektedir.

Operasyonlar genel anestezi veya lokal anestezi altında, yaklaşık 30 dakikada yapılabilmektedir. Bir hafta sonra ise kişi iyileşmiş olarak normal yaşantısına dönebilmektedir.

Aşağıdaki yazılarımızdan daha fazla bilgi edinebilirsiniz;