Doğum kontrol hapları, östrojen ve progesteron hormonu içerirler, bu nedenle bazı kişilerde rahatsızlıklara neden olabilirler.

Doğum kontrol hapı kullanmaması gereken kişiler;

  • Meme kanseri öyküsü olanlar ve teşhis edilememiş meme kitlesi bulunanlar doğum kontrol hapı kullanamaz.
  • Kan pıhtalaşması ile ilgili bir hastalık ya da daha önce damar tıkanıklığı-kalp krizi vb. durumlar yaşamış kişiler kullanamaz.
  • Karaciğer hastalığı olan ya da karaciğer enzimlerinde yükselme tespit edilen kişiler kullanamaz.
  • Nedeni anlaşılamamış anormal vajina kanaması mevcut kişiler. Fakat kanama sebebi araştırıldıktan sonra anormal bir durum yoksa doğum kontrol hapı kullanmalarına doktor karar verebilmektedir.
  • Aurasız migren sorunu olanlar kullanabilirler fakat auralı migrende doğum kontrol hapı kullanılması yasaktır.
  • Migren hastaları ve baş ağrısı şikayeti bulunan kişilerin, ağrılarında artış olabileceği bilinmektedir.
  • Hafif derecede şeker hastalığı, guatr, hiofiz adenomu, epilepsi hastalıklarında doğum kontrol hapı kullanılır fakat, zor kontrol edilen ya da damarlar üzerinde etkisi bulunmuş şeker hastalığı bulunanlar için tavsiye edilmez.
  • Bu tür haplar vücutta su tutulumuna neden olur ve tansiyon yükselmesi yaşanabilir. Bu nedenle ciddi kolesterol yüksekliği durumlarında ve tansiyon yüksekliği olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Myom, endometriozis, over (yumurtalık) kisti, polikistik over sendromu veya rahim ağzında yara gibi durumlarda doğum kontrol hapı kullanılabilir. Bazı yumurtalık kistlerinde, doğum kontrol ilaçlarının iyileştirmede rol oynadığı söylenmektedir.

Memede iyi huylu kist tespit edilmesi durumlarında da doğum kontrol haplarının kullanılmasında sakınca görülmemektedir.

Sigara kullanan ve 35 yaş üzeri bayanlarda damar tıkanıklığı riskini tetiklediği unutulmamalıdır.

Herhangi kötü bir duruma maruz kalmamak için, doğum kontrol ilaçlarını kullanmadan önce mutlaka doktor muayenesinden geçmeniz tavsiye edilmektedir.

 Aşağıdaki yazılarımızdan daha fazla bilgi edinebilirsiniz;