Hamilelik sırasında, bebeğin gelişimi ve süt oluşumu için gerekli olan kalsiyum, anne adayından karşılanır. Hamileliğin özellikle son aylarında, az miktarda kemik kaybı olabilmektedir. Ancak bu kayıp doğumdan kısa süre sonra yerine gelir.

Fakat bazı durumlarda bu fazla kayıplar anne adayında çeşitli şikayetlere neden olur.

Omurga ve kalça kemiklerindeki fazla kayıp sebebi ile ağrı ve kırıklar meydana gelebilir. Bu durum hamileliğe bağlı kemik erimesi olarak adlandırılır.

Bu durumun sebepleri arasında anne adayının hamilelik öncesinde yetersiz ve dengesiz beslenmesi sonucu kalsiyum vb. eksiklikleri olarak düşünülür.

Ancak her zaman bu sebep yeterli gelmemektedir. Çünkü, hamilelik öncesi testleri normal çıkan ve sağlıklı kemiklere sahip olan anne adaylarında da hamileliğe bağlı kemik erimesi görülmüştür.

Hamileliğe bağlı kemik erimesi belirtileri;

Hamilelikte bel ve sırt ağrıları sık görülen bir durumdur. Bu sebeple kemik erimesi ağrıları ile karıştırılabilir.

  • Kalça, eklem, diz ve bel ağrıları (Genelde son aylarda başlayarak, doğumdan en fazla 6 ay sonra geçer)
  • Eğer kırık oluştuysa ağrılar, aniden ve şiddetli olarak hissedilebilir.
  • Omurgada meydana gelen kırılmalar; boyda kısalma, duruşta farklılık oluşturabilir.

Hamilelikte kalçada görülen geçici kemik erimesinde ise, hamileliğin son aylarında; tek kalçada ağrı, bacakta hareket kısıtlılığı gibi belirtiler görülür.

Bu durumda doktor tarafından hamilelik için uygun ilaç tedavileri verilebilir. Bunun yanında yürümeye yardımcı değnek, yatak istirahati vb. uygulanabilir ve yaklaşık 6 ay içinde iyileşme görülür.

Aşağıdaki yazılarımızdan daha fazla bilgi edinebilirsiniz;